Piatek, 30 Lipca - 0:06 - 2021

Pozdrowienia

Historia Kibiców

www.kibicekszo.com

Historia szalikowców w Ostrowcu Św. sięga początku lat 90-tych. Dokładnie w 1991 roku na stadionie przy Świętokrzyskiej zaczęły pojawiać się pierwsze osoby w pasiastych, pomarańczowo-czarnych szalikach. Drużyna KSZO grała wówczas w III lidze. Praktycznie od samego początku historii szalikowców w Ostrowcu istniała zgoda z kielecką Koroną. Wspólne były regionalne kosy z Granatem Skarżysko, Bronią Radom, Radomiakiem Radom. Za pierwszy oficjalny, zorganizowany wyjazd uważa się wyjazd na Górnik Łęczna jesienią 1991 roku.Później kibice z Ostrowca zaczęli pojawiać się na innych stadionach, m.in. w Skarżysku, w Sandomierzu, w Radomiu na Broni i Radomiaku oraz w Bukowej na Bucovii (gdzie doszło do pierwszej w historii ruchu kibicowskiego KSZO awantury z miejscowymi). W 1992 roku na I ligowym meczu Siarka Tarnobrzeg - Lech Poznań została przybita zgoda z poznańskimi kibicami. W tym samym roku na meczu Stal Gorzyce - KSZO zostaje (poprzez wspólną przyjaźń z Koroną) zawarte przymierze z kibicami z Gorzyc. W 1993 roku kontakty z Koroną owocują kolejną zgodą, a mianowicie ze Stalą Stalowa Wola, która zostaje ustanowiona na meczu Stal SW - Górnik Zabrze.

Zostaje ona jednak zerwana po kilku zaledwie tygodniach istnienia, podczas spotkania Stal SW - Lech Poznań. Powodem był oczywiście Kolejorz. W związku z tym wydarzeniem sypie się też zgoda ze Stalą Gorzyce (między nimi, a Stalą SW była zgoda). W tamtych latach fani z Ostrowca zajmowali sektor na środku prostej, naprzeciwko trybuny głównej. W 1995 roku drużyna KSZO wywalczyła awans do II ligi, a jej kibice 11.06.95 roku zerwali dotychczasową zgodę z kielecką Koroną. W tym czasie pozostała już tylko jedna zgoda z poznańskim Lechem, która trwa do dzisiaj.


Pierwszy sezon w II lidze dla szalikowców KSZO nie należał do udanych (tylko 4 wyjazdy), dopiero kolejny pokazał, że potrafimy kibicować. Zaczęliśmy jeździć prawie wszędzie. W roku 1997 nasz sektor przeniósł się na łuk, a liczba osób w nim zasiadających wahała się od 300 do 500. 25.06.97 KSZO wywalczyło awans do ekstraklasy. W ten sam dzień zawarta została zgoda z Radomiakiem Radom, jednak przetrwała ona niedługo ponad miesiąc ze względu na wiele lat nienawiści między naszymi klubami w poprzednich latach. Po jednosezonowym pobycie w ekstraklasie KSZO spadł do II ligi.
16.10.99 na meczu ze Stalą Stalowa Wola w Ostrowcu dochodzi do zawarcia układu z kibicami Stali Sanok (ówczesny fan club Lecha), a w sierpniu 2000 roku zostały zawarte przyjazne kontakty z czeskimi kibicami Slovana Liberec. Swój prawdziwy kryzys przeżyliśmy wiosną 2004 roku, gdy nastąpił upadek "SPN-u", a do Ostrowca Mirosław Stasiak sprowadził drużyną z Opoczna. Wtedy to na meczach prawie w ogóle nie prowadziliśmy dopingu.


Przełom nastąpił na meczu barażowym o pozostanie w II ligdze z Unią Janikowo w 2004 roku - powstała wtedy Grupa Ultras "e-KSZO '04" która zasiadła na sektorze H3. Od tamtej pory doping na nowo rozbrzmiewał na meczach KSZO. Powstanie grupy ultras przyniosło też zmianę miejsca młyna, który przeniósł się na sektor F1. Frekwencja w młynie zaczęła wahać sie w przedziale 200-400 osób (rekord padł na debrach z Koroną: ok. 1,5 tys), a ultrasi "e-KSZO" prezentowali co raz to nowsze elementy ultrasowskiego rzemiosła, jakich przy Świętokrzyskiej nie widziano. W międzyczasie doszło do zawiązania zgody z kibicami Arki Gdynia, Stali Sanok oraz Hetmana Włoszczowa.

Po czteroletniej działalności grupa "e-KSZO '04" rozwiązała swoją działalność. W jej historii zapisało się kilka znakomitych opraw o których mówiła cała Polska. Jednak ruch ultras wśród ostrowieckich kibiców nie upadł i rozpad starej grupy był promotorem do powstania nowej grupy ultras o nazwie Ultras KSZO Ostrowiec '08 (UKO '08). Grupa zadebiutowała 3 września 2008 w meczu z Sandecją Nowy Sącz. Grupa ta znacząco zmieniła podejście do swoich obowiązków (w porównaniu do poprzedników) i zamiast samych pokazów pirotechnicznych zaczęli układać bardziej skomplikowane choreografie wraz z malowanymi sektorówkami, transparentami itp.Czas próby dla ostrowieckich kibiców przyszedł wraz z sezonem 2010/2011. Wtedy to ponad 100-osobowa grupa wyjazdowiczów otrzymała 2-letnie zakazy stadionowe (za wydarzenia z wyjazdu do Brzeska - marzec 2009), przez co była zmuszona zawiesić swą działalność wyjazdową, do tego od dawna narastający konflikt na linii klub-kibice przybrał formę bojkotu spółki KSZO SSA, przez co mecze w Ostrowcu także zostały całkowicie odpuszczone, a rozpoczęto szereg akcji "antySSA". Prowadzony bojkot po zakończeniu wspomnianego sezonu zaowocował nie tylko unaocznieniem kibicom i mieszkańcom Ostrowca Św. panującego syfu w spółce SSA, ale przede wszystkim powstaniem nowego - V-ligowego klubu, który wystartował pod nazwą "KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski", a którego fundamenty opierały się na istniejącym klubie w Bodzechowie. W 2013 r. "KSZO 1929" połączono z "MKS KSZO Junior" - kontynuatorem "SPN KSZO Ostrowiec Św." i jedynym spadkobiercą jego historii, sukcesów, barw, herbu itp.

Od tego czasu ostrowieccy fanatycy ponownie wznowili aktywność kibicowską na meczach w Ostrowcu jak i na wyjazdach sławiąc pomarańczowo-czarne barwy KSZO Ostrowiec!Czytano razy: 41639